Kilka przydatnych porad jak o siebie zadbać

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo uczestnicząc w imprezie masowej, np. festiwalu? Najlepiej wybrać się na taką imprezę z grupą zaufanych znajomych i dbać o siebie nawzajem. Wybierzcie miejsce, w którym spotkacie się o określonej godzinie, jeśli zdarzy się, że zgubicie się w tłumie. Warto dokładnie zapoznać się z planem terenu imprezy, m.in. sprawdzić, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne, punkty pomocy medycznej czy stanowiska służb porządkowych.

Jak wynika z badań ankietowych przeprowadzonych w ramach projektu „Bezpieczeństwo Kobiet”, niebezpieczne sytuacje na imprezach masowych zdarzają się często w miejscach umieszczonych na uboczu: w toaletach, na parkingach, na polach namiotowych. Nie warto wybierać się tam samotnie, zwłaszcza w nocy. Odradzamy także przyjmowanie napojów od nieznajomych. Warto zachować ograniczone zaufanie w stosunku do nowopoznanych osób.

Jeśli ktoś Cię napastuje podczas imprezy masowej – zareaguj! Zaalarmuj otoczenie, głośno wzywaj pomocy. Warto zgłaszać sytuacje seksualnego molestowania, także werbalnego, służbom porządkowym i organizatorom imprezy. Jeśli takie sytuacje będą zgłaszane, organizatorzy będą mobilizowani do tego, by podejmować działania zaradcze, np. włączać się w antyprzemocowe kampanie społeczne.

Jak mogę się bronić podczas ataku w samochodzie? Ryzyko zagrożenia będzie większe, jeśli napastnikowi uda się wywieźć Cię w nieznane miejsce. W celu uniknięcia ataku możesz zaproponować mu oddanie swojego portfela, spróbować wyskoczyć na światłach czy dawać znaki innym kierowcom. Jeśli dojdzie do ataku możesz spróbować wbić sprawcy palce do oczu i kopnąć go w głowę lub krocze.

Źródło informacji: http://www.bezpieczenstwokobiet2012.info.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s