Co to jest pigułka gwałtu?

Pigułka gwałtu to potoczna nazwa odurzających środków, które są z reguły bezbarwne, bezzapachowe i nie mają smaku, a które podane w małych ilościach wywołują stan zbliżony do upojenia alkoholowego. Większe ich dawki mogą powodować senność, uczucie oszołomienia, mdłości, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy z logicznym i wyraźnym mówieniem. Ponadto mogą powodować zanik pamięci. Osoba pod wpływem takiej substancji sprawia wrażenie mocno zamroczonej alkoholem, łatwo wyprowadzić ją z lokalu pod pozorem udzielenia pomocy. Może paść ofiarą przestępstwa (np. gwałtu, kradzieży) i nie pamiętać później, co się z nią działo.

Aby chronić się przed pigułką gwałtu nie spuszczaj swojego drinka z oka. Nie zostawiaj go na stoliku, gdy idziesz na parkiet. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy ktoś nie dodał Ci czegoś do napoju, nie pij go. Nie przyjmuj też drinków od nieznajomych osób.

Możesz użyć testera do drinków. Są one dostępne w aptekach. Pamiętaj jednak, że taki test może dawać fałszywe wyniki, zwłaszcza w przypadku toniku, win, likierów i napojów zawierających soki owocowe lub zabarwionych na zielono lub niebiesko.

Jeśli chcesz użyć testu Drink Safe, warto sprawdzić wcześniej na liście bezpiecznych napojów, czy test będzie skuteczny w przypadku Twoich ulubionych drinków: http://drinksafe.pl/?id=drinki

Pamiętaj, że taki środek mógł też być dodany to jedzenia czy wykorzystany przez osobę, którą znasz. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane i źle się poczujesz, jak najszybciej zgłoś się do lekarza w towarzystwie zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. Nie wracaj sama do domu. Czekając na pomoc unikaj ustronnych miejsc, przebywaj wśród ludzi. Wezwij pogotowie również wtedy, gdy podejrzewasz, że pigułkę gwałtu podano osobie znajomej. Koniecznie zachowaj drinka, aby możliwe było zbadanie jego zawartości.

Jeśli podejrzewasz, że padłaś ofiarą przestępstwa z wykorzystaniem pigułki gwałtu, jak najszybciej zgłoś się na policję – taki środek może być niewykrywalny już po 12 godzinach.

Źródła: http://www.bezpieczenstwokobiet.info, http://www.narkomania.org.pl, Rape Crisis Scotland, http://www.drinksafe.pl, http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s